Z jakiego oświetlenie skorzystać w magazynach? Które okaże się idealne? Jaki w tym temacie jest wybór?

W całkiem sporej grupie nowych projektów, także i w zakresie oświetlania magazyny, inwestorzy w celu obniżenia kosztów decydują się na konwencjonalne rozwiązania. Czy dobrze robią? Tak naprawdę, wykorzystywanie obecnie rozwiązań bazujących na konwencjonalnych rozwiązaniach powoduje spory wzrost kosztów użytkowania. Na co więc się zdecydować?

Jak

magazyn

Autor: Litage Publishing
Źródło: http://www.flickr.com

chodzi o oświetlenie magazynu, to za każdym razem musimy odpowiedzieć sobie na taką kwestię: czy alejkę pomiędzy regałami potraktujemy jak magazyn, czy może bardziej jak ciąg komunikacyjny? Warto zobaczyć: Jak jasne powinno być oświetlenie, wyznaczać ma norma PN-EN 12464-1.

Tak zaciekawił Cię nasz temat, że masz chęć na następne artykuły? Żaden kłopot. Najnormalniej w świecie najedź na łącze do źródła (https://sklep.kunszt.pl/materac-bonelowy-sprezynowy-120-x-200-od-mk-foam-p-27.html) i czytaj dalej.

Mówi, iż minimalne natężenie światła musi być na poziomie 150lx. Trzeba zacząć od tego, że podstawową oprawą, jaką stosuje się w zakładach przemysłowych, jest taka hermetyczna 2x58W. Jest ona uniwersalną oprawą, a to dlatego, że występuje całkiem dobry stopień szczelności, natomiast przy tym niski koszt jednostkowy oprawy.

magazyn

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to więc dość powszechne oświetlenie przemysłowe, używane jest w halach produkcyjnych, magazynach albo też pomieszczeniach socjalnych – przenieś się tu. Natomiast, wraz z rozwojem źródeł wysokoprężnych pojawiły się oprawy w typie High-Bay. Jest to następny, coraz bardziej popularny rodzaj opraw, które służą głównie do oświetlania większych magazynów, hal z miejscami produkcyjnymi o dosyć dużych wysokościach.

Dzięki sporej liczby światła, jaką emituje oprawa możliwe jest ograniczanie ilości punktów świetlnych. Opisane wyżej metody są sprawdzone oraz niezmiennie popularne, ale coraz większa liczba zakładów decyduje się zgoła inną rzecz – na oprawy LED. Rozwój technologii LED w oświetleniu spowodował, iż nie tylko w domach prywatnych używane są tego typu lampy, lecz także i w przemyśle.

Takie oświetlenie posiada duże zalety. Co ważne, możemy sterować optyką tak, żeby wytwarzane światło ukierunkowane było w miejsce, w jakim faktycznie go potrzebujemy. Jednocześnie ogromnie duża sprawność dała możliwość by ograniczyć liczbę opraw. Jak w związku z tym widać, tego rodzaju rozwiązanie okazuje się bardzo interesujące, a bez wątpienia też nie jest dziwne to, że coraz więcej osób się na nie decyduje.