Wyroby z drewna są wyjątkowo solidne. Odznaczają się wieloma cudownymi cechami. Warto je wybierać

Oglądając drewno pod względem trwałości trzeba przyznać, że nie jest to na pewno wspaniały materiał. Kiedy będziemy porównywać je z metalami, kamieniem lub ceramiką, to zdamy sobie sprawę, że trwałość drewna w znacznym stopniu zależy od warunków składowania.

więcej treści

Autor: Pierre-Selim
Źródło: http://www.flickr.com
Sama trwałość to zwyczajnie trwałość na oddziaływanie czynników szkodliwych. W najbardziej znacznym stopniu wpływa na nią wilgotność. Szkodliwe warunki przechowywania materiału czy wytworów wpływają w sposób istotny na degradację materiału. Najbardziej istotnymi wytycznymi niszczącymi drewno pozostają grzyby rozkładu szarego oraz białego, a takżeatak szkodników pierwotnych i wtórnych. Ogólnie wytrzymałość ocenia się dzięki zmianom cech fizycznych i mechanicznych tkanki drzewnej. Na trwałość drewna w znacznej mierze wpływa wiek wycięcia drzewa. Im młodsze drzewo tym znacznie większy udział drewna młodego. Jego gęstość jest niezwykle niska, z kolei sama wytrzymałość znacznie gorsza.

Starsze drzewa posiadają całkowicie większy udział drewna wspaniale ukształtowanego. Niedobrze jest także robić elementy z drewna drzew starszych, które w znakomitym stopniu przekroczyły czas rębności. Starsze drzewa mają większą ilość drewna twardzielowego, które jest naturalnie zaimpregnowane. Drewno urozmaicone zostaje garbnikami, olejkami eterycznymi i naturalnymi gumami. Sama twardziel w czasie wegetacji jest zupełnie wyłączana z procesów przewodzących. A to sprawia, że drewno to ma w znaczniejszym stopniu niższą wilgotność niż drewno nietwardzielowe.

meble

Autor: David Costa
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki wykorzystaniu tańszych surowców realne jest znaczniejsze opuszczenie cen gotowych wyrobów drewnopochodnych. Razem z atrakcyjniejszą ceną spada jednakże wytrzymałość. producent wyrobów z drewna z drewna litego odznaczają się znaczniejszym czasem korzystania z nich, jednak są na pewno kosztowniejsze niż meble z tworzyw drewnopochodnych. Nie każdy musi posiadać jednak meble niezwykle wytrzymałe. Doskonałym substytutem jest sklejka (polecana strona www). Jest to powszechne tworzywo drewnopochodne. Tworzy się je z fornirów, a pojedyncza warstwa tego materiału ma w przybliżeniu jednego milimetra. Forniry predestynowane do budowy sklejki uzyskuje się przez skrawanie obwodowe. Lepszy efekt wizualny można jednakże uzyskać przez skrawanie płaskie pryzmy.