Wybór krzesła komputerowego na jakim pracujemy jako czynnik tak samo znaczący dla zdrowia jak materac na jakim śpimy czy też trening fizyczny.

Aktualny tryb życia przymusza nas do wielogodzinnego przesiadywania, do którego nie jesteśmy stworzeni. Wynikiem tego coraz częściej występują schorzenia kręgosłupa i bóle pleców. Dlatego tak istotne jest prowadzenie jednakowoż poszukiwań najlepszej z punktu zdrowotnego pozycji do siedzenia jak i konstrukcji krzeseł, miejsca pracy czy stołów. Pomimo przekazywanym często wskazówkom, aby ustrzec się bólu pleców, bynajmniej nie konieczne jest przyjmowanie w czasie siedzenia nadzwyczaj wyprostowanej pozycji. Najlepiej jest nieznacznie poluźnić mięśnie i odchylić się lekko w tył. Uczeni rozważali różnorakie pozycje i ustalili, że siedzenie przez wiele godzin w pozycji wyprostowanej jest prostą drogą do chronicznych boleści pleców. Dobrym wyjściem są tutaj fotele na ból kręgosłupa. Kiedy mamy do czynienia z przypadkiem obciążenia kręgosłupa, krążki międzykręgowe, innymi słowy tzw. dyski, ulegają przemieszczeniu. Przy pozycji wyprostowanej przemieszczenie jest największe, natomiast przy pozycji wpół leżącej — najmniejsze. Położenie się w odprężonej pozycji z trochę ugiętymi kolanami to najlepsze, co można zrobić, ponieważ nie są obciążane wiązadła oraz mięśnie ud czy też pleców.

kręgosłup

Autor: Gideon Burton
Źródło: http://www.flickr.com
Siedzenie na krzesłach z oparciem, np. w aucie, gdzie zagłówki wychylają się troszkę do tyłu, daje optymalną pozę ciała. Niektóre krzesła biurowe – (sprawdź) zapewniają siedzenie w pozie półleżącej, jaka jest zdecydowanie lepsza pod względem biomechanicznym aniżeli pozycja wyprostowana jednakże meble są tak skonstruowane, że przymuszają nas do schylania się do myszki i klawiatury, co powoduje automatycznie że nasza pozycja siedząca jest zgarbiona, lub gdy się pilnujemy wyprostowana. Wychylamy się w tył tylko wtedy gdy przerywamy swą pracę. Budowa (przeglądy budowlane wrocław) ciała naszego gatunku powoduje, iż pracuje ono jak rewelacyjna maszyna. Podwójne wykrzywienie kręgosłupa w kształt litery S i okalające go mięśnie są rewelacyjnie przystosowane do ruchu. 200 tysięcy lat wcześniej nasi praprzodkowie wiedli dnie na spacerach, łowach, zbierając plony.

Aktualnie spędzamy mnóstwo czasu siedząc aniżeli leżąc w łóżku czy też ruszając się, temu krzesła biurowe na których siedzimy bywa identycznie istotne dla zdrowotności jak dobry materac lub trening fizyczny.