Wentylatory – sposób na szybko ochłodę w mieszkaniu

Wentylatory to urządzenia które spotyka się bardzo często. Od urządzeń mających nadawać cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, po te, które mają za zadanie chłodzić elementy urządzeń elektronicznych. Ich podstawową zaletą jest prostota funkcjonowania, która pociąga za sobą zestaw innych zalet – duża skuteczność, niezawodność i niski pobór energii elektrycznej.

wentylator

Autor: Klimatop
Źródło: www.klimatop.pl
Widuje się urządzenia tego rodzaju o rozmaitych rozmiarach – od takich, które mają parę centymetrów średnicy, po mierzące kilka metrów kolosy. Ich wymiary, tworzywo z jakiego się składają i tempo z jakim się obracają uzależnione są w dużym stopniu od potrzeb i efektów jakie pragnie się uzyskać.

Zasada funkcjonowania
Wentylator (tutaj dowiesz się więcej: wentylatory osiowe) jest urządzeniem, które przez ruch w specjalny sposób przymocowanych łopat, wydmuchują powietrze. W częstym zastosowaniu widuje się wentylatory zasysające powietrze, jak i te które powietrze tłoczą. Urządzenia zasysające spotyka się przykładowo w obudowach komputerowych, tłoczące są przykładowo w suszarkach. Ruch obrotowy wentylatora przebiega dzięki zastosowaniu stosownego łożyska mającego zmniejszyć opór który stawia wentylator. Hałas wytwarzany przez urządzenie uzależniony jest od jego rozmiaru i szybkości obrotów. Te używane w elektronice użytkowej, pomimo tego że wykonują nawet kilka tysięcy obrotów na minutę działają prawie bezgłośnie. Większe urządzenia wykonujące obroty z większą prędkością są jednak w stanie wygenerować zauważalny szum.

Tania klimatyzacja
Ogromnie częstym zastosowaniem wentylatora jest regulowanie temperatury w pomieszczeniu. Żeby jednak ochłodzić pomieszczenie, nie powinno się włączać dużej liczby urządzeń wentylacyjnych. Do używania w domu odpowiedni będzie jeden. Trzeba go umieścić wysoko i skierować tak, żeby wydmuchiwał powietrze z pomieszczenia. Jest to tani sposób zmniejszania temperatury powietrza oparty o proste zjawisko fizyczne. Ciepłe powietrze (https://aleklima.pl/artykuly/przeglad-klimatyzacji-naprawa-klimatyzatorow-warszawa-i-okolice) jest lżejsze od powietrza zimnego, więc unosi się ku górze.

Wydmuchując nagrzane powietrze z pokoju można stworzyć przyjemne warunki bytu, nie zużywając na to tak dużo energii elektrycznej jak w przypadku drogiej klimatyzacji. Z tego pomysłowego rozwiązania korzysta się również w fabrykach i magazynach, w których montaż urządzeń klimatyzacyjnych wiąże się ze zbyt dużym wydatkiem.