W jaki sposób wybrać pasujące oświetlenie do mieszkania?

Prawidłowo oświetlone mieszkanie to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców. Istotne jest nie tylko funkcjonalność, ale także efekty, osiągane dzięki różnego typu lampom.
Nie każdy jest świadomy, jakie znaczenie ma właściwe oświetlenie mieszkania. Ze światłem związany jest nie tylko nasze samopoczucie, ale także skuteczność w pracy i wypoczynku.

Teza

lampa stojąca

Autor: Rosmarie Voegtli
Źródło: http://www.flickr.com

o małej powierzchni i przymusu skupienia się na praktycznych aspektach aranżacji wystroju nie spowoduje, że postawimy na na wybór nieprzemyślanego oświetlenia. Do małych powierzchni można znaleźć szereg pomysłów, które łączą aspekty estetyczne i funkcjonalne. Zamiast lamp stacjonarnych można postawić oświetlenie sufitowe, listwy ledowe, kinkiety lampy stołowe, które nie zajmują wiele miejsca, a emitują ciepłe światło. Z kolei w większych pomieszczeniach doskonale będą prezentowały się surowe lampy w dużych rozmiarach lub okazałe lampy kryształowe czy antyczne. Jeżeli mamy do dyspozycji większą powierzchnią wnętrz możemy sobie pozwolić np.: na nowoczesne lampy stojące w oryginalnym designerskim wzorze, nowoczesne lampy sufitowe (warto zobaczyć: nowoczesne lampy sufitowe) o podobnie oryginalnym wyglądzie. Postawione lub umieszczone w pobliżu sofy lub stołu, wyeksponuje meble oraz stworzy dogodne warunki do pracy, posiłku bądź odpoczynku. Przy doborze lamp musimy uwzględnić upodobania oraz tryb życia mieszkańców. Jedni lepiej czują w pomieszczeniach bardzo jasnych, inni preferują półmrok i łagodne światło lampki. Koniecznie sprawdź: najlepsze nowoczesne stojące lampy. Różnego oświetlenia wymagają osoby spędzające długi czas przy biurku, różnego odpoczywający wieczorami na kanapie, innego dzieci spędzające czas w swoich pokojach. Dla nich przydatne mogą być lampki nocne do dzieci. Kilka propozycji – Sklep internetowy LampyTanie.pl.

Watro jest pamiętaćteż o tym, że światło

lampa na biurku

Autor: Alehins
Źródło: http://www.flickr.com

jest elementem estetycznym. Stwarza możliwości,aby kreować przestrzeń, wydobywa zalety wnętrza, ożywia kolory, a nawet może czasem optycznie powiększyć pokój.
W mieszkaniu powinna zostać zatrzymana zgranie pomiędzy rodzajami oświetlenia. W każdym pokoju powinno być kilka źródeł światła. Najważniejsze jest oczywiście oświetlenie ogólne (dzięki niemu możemy na przykład funkcjonować po zmroku). Nie wystarczy jednak tylko górna lampa. Pokój dzienny na przykład powinno się także w dodatkowe źródła światła.
Pamiętajmy, że bardzo jasne, sztuczne światło aktywuje do pracy i koncentracji. Z kolei przyciemnione skłania ku wypoczynkowi. Co więcej, im więcej źródeł światła, tym większa jest możliwość kształtowania przestrzeni. Jeżeli mamy możliwość warto zamontować jeden główny włącznik (zobacz nota-bene) przy drzwiach wejściowych. Wtedy, wychodząc z domu jednym pstryknięciem zgasi się światło we wszystkich pomieszczeniach.