Stosowanie światła led pozwala zaoszczędzić prąd, płacić niższe rachunki oraz chronić przyrodę.

Rewolucja technologiczna, która wydarzyła się w XIX w. przyniosła duże zmiany nie tylko dla ogółu społeczeństwa. Pojawiły się istotne wynalazki, które zmieniły model pracy oraz przeobraziły całe struktury społeczne. Jednym z takich wielkich osiągnięć naukowo-technicznych była maszyna parowa jak również jej zastosowanie w przemyśle. Ale nie miałoby to dużego znaczenia, gdyby nie wynalezienie dużo mniejszej rzeczy. W 1879 roku Thomas Edison skonstruował żarówkę, niewielkie urządzenie , które oświetla miejsca pracy, co pozwoliło w istotny sposób wydłużyć czas pracy przez to, że przestał on być zależny od światła słonecznego albo uciążliwych i niebezpiecznych lamp oliwnych.

Od tego wydarzenia nastąpił dynamiczny rozwój technologii związanych z żarówką, począwszy od najprostszych modeli żarówek, w których montowano włókna węglowe a potem włókna bambusowe i inne, mające wzmocnić ich trwałość oraz zapewnić długie działanie.

żarówka

Autor: Jaroslav Dvorský
Źródło: http://www.flickr.com

Współczesne żarówki led oczywiście już dawno temu wyprzedziły pod względem wykorzystania i długowieczności te pierwsze modele, wynalezione w dziewiętnastym wieku. Ich ewolucja polegała na powiększeniu mocy, z jaką świeciły, wydłużeniu czasu, po którym się wypalały jak również na zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej koniecznej do jej rozgrzania. Doprowadziło to do wynalezienia żarówek energooszczędnych. Te nowo odkryte źródła oświetlenia były o 80 % bardziej oszczędne względem tych tradycyjnych. Więcej nawet – ich trwałość szacowana jest na pięć do sześciu lat i można a nawet powinno się je zutylizować, bowiem stwarzane w nich światło powstaje za pomocą rtęci, która jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.

Kolejnym dość ważnym i istotnym wynalazkiem okazały się żarówki led. Znane są od ponad trzydziestu lat, są wykorzystywane na przykład w sprzęcie hi-fi, także banery reklamowe korzystają z technologii led. Wielu naukowców uważa, że jest to najlepsza i najkorzystniejsza metoda oświetlenia i ta technologia będzie w przyszłości cały czas rozwijana i udoskonalana. Ciągły postęp żarówek związany jest z mocą owego oświetlenia, które przez calutki czas zwiększa się, tak że obecnie w warunkach laboratoryjnych udało się wykonać żarówkę led o mocy 250 v. Teraz są żarówki led gu10, 5 v, 6 v albo nawet 2 v i 3 v.

Jeżeli naprawdę masz zamiar bardziej zgłębić to zagadnienie, kliknij jeszcze tutaj i zdobądź cenne informacje (http://www.archicom.pl/apartamenty-na-sprzedaz/). Ono na pewno będzie dla Ciebie użyteczne.

Można też zaopatrywać się w łańcuszki żarówek, nazywane inaczej led rgb. Zwykle możemy spotkać je na choinkach i w oknach z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Używanie żarówek led pozwala zaoszczędzić prąd, co przekłada się na niższe rachunki, a tym samym dzięki tej technologii dbamy o środowisko naturalne.