Tajemnice oświetlenia wnętrz

Odpowiednio oświetlone mieszkanie to gwarancja wigoru oraz dobrego samopoczucia domowników. Istotna jest nie tylko funkcjonalność, ale też całościowy rezultat, uzyskany dzięki rozmaitym rodzajom lamp. O tym, jak istotną funkcję w naszym życiu pełni światło, wie każdy. Nie każdy jednakże zdaje sobie sprawę z faktu, jakie przesłanie ma dla nas prawidłowe oświetlenie mieszkania. Szczególnie, że jako mieszkańcy „ciemniejszej strefy” geograficznej większą część roku spędzamy w blasku lamp. Od oświetlenia zależy więc nie jedynie nasz nastrój, lecz również zdolność do pracy a także efektywnego odpoczynku.

oświetlenie salonu

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Przy doborze rodzaju lamp należy wziąć pod uwagę upodobania a także tryb życia domowników. Jedni lepiej się czują w pomieszczeniach bardzo jasnych, pozostali wolą półmrok. Innego oświetlenia wymagają osoby spędzające godziny przy biurku, a innego leniuchujący co wieczór na kanapie. Pamiętajmy też o tym, iż światło będzie elementem dekoracyjnym. Sprawdź też tutaj: markowe żyrandole z wentylatorem. Dopomaga konstruować przestrzeń, wydobywa zalety wnętrza, ożywia barwy, a nawet może niekiedy wizualnie podwyższyć wnętrze. W mieszkanku powinna panować harmonia pomiędzy rodzajami oświetlenia. W każdym wnętrzu powinno być kilka źródeł światła (na przykład nowoczesne plafony do salonu, lampy stołowe, żyrandole z wentylatorem). Zobacz szczegóły: lampa sufitowa do łazienki.

Obligatoryjne jest oczywiście oświetlenie centralne (dzięki niemu zdołamy na dla przykładu sprzątać po zmroku). Nie starczy jednak wyłącznie górna lampa. Salon na przykład trzeba wyposażyć także w dodatkowe źródła światła. Miejmy na uwadze, że bardzo jasne, sztuczne światło pobudza do pracy oraz koncentracji. Z kolei przyciemnione sprzyja wypoczynkowi. Poza tym, im sporzej źródeł światła, tym lepiej – większa jest wtenczas możliwość modyfikowania przestrzeni. Ta sama reguła dotyczy światła w łazience. Tu nie starczy jedna lampa sufitowa do łazienki. Nadzwyczaj istotne będzie oświetlenie lustra oraz możność stworzenia nastroju służącego relaksowi. Ciekawe nowości ukazały się tu: nowoczesne plafony do salonu.

oświetlenie korytarza

Autor: lagalag15
Źródło: http://www.flickr.com
I ostatnia rada – jeśli jest taka możność (np. w trakcie wymiany instalacji ), warto zaplanować jeden główny włącznik przy drzwiach wejściowych. Wówczas, opuszczając dom jednym pstryknięciem zgasi się światło we wszystkich pokojach.