Sposób na nieduży salon

Światło w pokoju dziennym jest jednym z najistotniejszych składników jego wystroju – spełnia ono tak funkcję praktyczną, jak też ozdobną. Plastyczne własności światła umożliwiają również zmienić proporcje małego wnętrza. Aby wybrać odpowiednie lampy do mieszkania, musisz poznać parę reguł. Światło udoskonali kształt niewielkiego salonu a także wprowadzi do niego sympatyczny nastrój. Liczba, wzornictwo i rozlokowanie lamp do pokoju dziennego zależy przede wszystkim od jego wielkości jak też aranżacji.

Lampa stojąca do czytania

Autor: Maxlight
Źródło: Maxlight

Odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych pomoże wizualnie zwiększyć mały salon, nowoczesne lampy podłogowe naświetlą wybrane lokalizacje jak też zamaskują niechciane wady. Niewielki salon będzie zdawać się większym, jeżeli skierujemy oświetlenie na sufit (zobacz oswietlenie sufitowe) albo na poszczególne fragmenty dekoracyjne. Zarówno wbudowane w sufit, jak także zawieszane oprawy sufitowe o silnym świetle spowodują, że salon będzie się wydawał wyższy. Optyczne wydłużenie pomieszczenia zapewniają właściwie oświetlone wertykalne podziały ściany w postaci kolumn. Żeby poszerzyć pokój dzienny, wystarczy wycelować żywe światło na jego dłuższe ściany. Doskonale nadają się do tego plafony – .

Dobrym rozwiązaniem do ciasnych salonów jest również zlokalizowanie źródła światła w ukrytych niszach lub podświetlenie obrazów i półek. Natomiast decydując się na żyrandole z przezroczystego szkła, unikniemy przytłaczającego i niekorzystnego dla niewielkich salonów wrażenia ciężkości.

lampa stojąca

Autor: Christine Warner Hawks
Źródło: http://www.flickr.com

Wpływ na to, w jaki sposób odbieramy przestrzeń salonu, mają dodatkowo barwy przeważające w wystroju wnętrza. Kiedy pożądamy, ażeby salon wydawał się większy, musimy postawić na jasne odcienie jak też zastosować gładkie oraz połyskujące faktury, które odbijają blask lamp. Pokój dzienny utrzymany w pogodnych barwach nie wymaga ostrego oświetlenia, dzięki czemu można stosować rozwiązania pełniące głównie rolę ozdobną. Na odwrót jest w przypadku ciemnych a także matowych odcieni i dekoracji stworzonych z drewna albo kamienia. Podobne odcienie oraz tworzywa pochłaniają światło, co związane jest z koniecznością zastosowania światła o dużym natężeniu. Ciepłe światło zwykłych żarówek także rozświetli salon. Jeżeli jednak pragniesz osiągnąć przeciwny rezultat, warto wprowadzić do salonu chłodne refleksy, które emitują świetlówki. Światło trzeba zaprojektować już na startowym etapie wykańczania wnętrza.