Rolety czy żaluzje – na co postawić?

Szykowna dekoracja okna nadaje wnętrzu interesującego charakteru. Odpowiednio zaplanowane ozdoby okienne mogą stanowić dopełnienie wystroju mieszkania. Jednym z dziś najmodniejszych elementów dekoracji okiennych są rolety .

Salon, Roleta okienna z nadrukiem

Autor: DEMUR
Źródło: http://fivaro.pl
Z początku rolety były używane jedynie we wnętrzach minimalistycznych, akcentując ich prostotę. Aktualnie zaczęto urozmaicać pomysły rolet i równocześnie stosować je w każdych pomieszczeniach – tak klasycznych, współczesnych, jak i w nowatorskich aranżacja . Rolety obecnie już nie są oznaką luksusu, czasem są niezbędnością a jednocześnie interesującą dekoracją okna – tutaj.

W sklepach osiągalna jest duża ilość modeli rolet, barw, deseni. Nie jest istotne czy stawiamy nowy dom, czy pragniemy założyć rolety w małym mieszkanku, czy może w domu urządzonym w dawnym stylu. Nietypowe okna też nie stanowią kłopotu; rolety świetnie się prezentują zarówno w niedużym okienku łazienkowym, w kuchni, bądź w dużym oknie na balkon. Rolety zdołamy dobrać praktycznie do każdego stylu wnętrza.

cień żaluzji

Autor: FolsomNatural
Źródło: http://www.flickr.com

Szczególnie popularne są rolety składane w harmonijkę lub dodatkowo marszczone – zalecane do szykownych i klasycznych wnętrz. Ciekawym pomysłem może być też użycie przesłon sporządzonych np. z koralików, taśm czy innych elementów dekoracyjnych. Roleta rzymska – która stanowi przebój w projektowaniu wystroju wnęk okiennych w ostaniach latach – w istocie daje wiele możliwości, m.in. doboru tkanin, które pozwalają na idealne dopasowanie rolety do wnętrza oraz indywidualnych gustów.

Czy więc żaluzje w naszych oknach to przeżytek? Na pewno w zapomniane odeszły żaluzje metalowe, które dawno wyszły z mody. Nie da się ukryć, że żaluzje przeżyły już swój show i zostały wyparte przez wszechstronne rolety. Żaluzje, acz zabezpieczają przed nadmiernym nasłonecznieniem i gwarantują intymność, tworzą we wnętrzu dużo mniej przytulny klimat aniżeli rolety z kolorowych tkanin, które bywają całkiem gładkie albo przyciągają spojrzenie rozlicznymi wzorami.

Niemniej jednak są miejsca, do których żaluzje naprawdę pasują i gdzie trudno zastąpić je roletami. Bambusowe lub drewniane żaluzje to doskonały pomysł na okno w kuchni. Z całą pewnością ocieplą pomieszczenie. Mało tego drewniana konstrukcja dobrze sprawdza się w warunkach kuchennych.