Powtórne wykorzystywanie odpadów plastikowych do produkcji nowych produktów w rożnych dziedzinach przemysłu

Obecnie codzienne możemy spotkać się z przedmiotami czy też urządzeniami zrobionymi z plastiku. Jest on często stosowany we wszystkich dziedzinach przemysłu. Nierzadko jednak jest go także pełno na składowiskach odpadów, ponieważ większość odpadów z opakowań to właśnie różnego typu tworzywa sztuczne.

Plastik jako tworzywo rozkłada się w bardzo wolnym tempie. Z tego powodu jest dosyć kłopotliwym odpadem zalegającym w pojemnikach na odpady. Dzięki procesowi recyklingu

agd kuchenne

Autor: Pat Hayes
Źródło: http://www.flickr.com

można powtórnie wykorzystywać to tworzywo tudzież wykonać z niego przykładowo nowe przedmioty. W zakładach, których funkcją jest przetwarzanie plastików, odpad najpierw jest oczyszczany a później mielony. Wszystkie części niepożądane jak na przykład metale są oddzielane wcześniej z partii odpadów. Później plastik poddaje się przetapianiu i powstaje granulat, który ma szerokie łóżko tapicerowane 160×200 z pojemnikiem zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Procesowi recyklingu poddaje się przede wszystkim zużyte butelki oraz inne odpady w formie opakowań. Odpady, które są bardzo zanieczyszczone można spalać w warunkach bardzo wysokiej temperatury, dzięki czemu uzyskujemy energię cieplną.

Z materiałów z recyklingu korzysta mnóstwo dziedzin przemysłu przykładowo produkcja AGD albo elementów wyposażenia samochodów. Z granulatu też mogą być tworzone meble ogrodowe albo inne akcesoria przykładowo konewki. Popularnym przykładem na wykorzystywanie butelek plastikowych są polary. Dzięki nowoczesnym technologiom tworzone są włókna poliestrowe, które gwarantują skuteczną ochronę przed niskimi temperaturami na przykład w postaci ciepłego ubrania czy też stroju narciarskiego. Jeżeli chcemy zatroszczyć się o środowisko powinniśmy prawidłowo segregować odpady a także zlikwidować dzikie wysypiska. Mogą być niezwykle niebezpieczne dla roślin i zwierząt przykładowo poprzez zanieczyszczanie gleby i wód gruntowych poprzez odcieki z odpadów.

Recykling plastiku to wspaniały sposób na to, by zadbać o nasze środowisko oraz wyprodukować nowe przedmioty. Warto wybierać produkty stworzone z materiałów po recyklingu oraz samemu zadbać o segregowanie odpadów.