Patelnie żeliwne to nabytek ,którego nie będziesz żałować

Naczynia wytworzone z żeliwa mają swoją wielowiekową historię. Ich trwałość i wielofunkcyjność stała się przyczyną tego, że z upływem czasy zostały uznane za cenną pamiątką użytkową przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Był taki czas, kiedy naczynia z żeliwa wnosiło się w posagu i nie raz były ważką kartą przetargową przy zawieraniu związków małżeńskich. Nie warto więc lekceważyć tych pozornie błahych przedmiotów.

Kiedy dzisiaj myślmy nad nabyciem do kuchni czegoś trwałego i dobrego, warto zwrócić uwagę na patelnie żeliwne.

patelnia

Autor: Le Creuset
Źródło: www.smakprostoty.pl

Zakup ten wzbogaci zestaw kuchenny o bardzo solidne naczynie, które nadspodziewanie często okaże się nie do przecenienia. Ale nie tylko wartości użytkowe zdają się być istotne w tym przypadku. Dobrze pielęgnowane patelnie żeliwne świetnie też potrafią ozdobić kuchnię. Przez pewien okres naczynia z żeliwa straciły na popularności. Zostały zastąpione przez nowoczesne wynalazki i moda miarowo wypierała trochę ciężkie i czasami w nieco wyższej cenie żeliwne garnki i patelnie. Jednakże jak to z historią się dzieje, lubi ona zatoczyć koło. Dzisiejszymi czasy patelnia grillowa, żeliwna są coraz bardziej poszukiwanymi przedmiotami, a ich wytwarzaniem parają się renomowane firmy. Oczywiście za zakup solidnego naczynia należy zapłacić odpowiednią dla niego cenę. Jednakże będzie to zakup zrobiony na bardzo długi czas. Żeliwne naczynia, to nie są jednorazówki, których wartość dewaluuje się z każdym zastosowaniem. W tej sytuacji jest akurat przeciwnie.przejdź do serwisu pstryczki nota bene pstryczki nota beneSolidna patelnia żeliwna będzie nabierała wartości wraz z upływem czasu.

Patelnie żeliwne mają szeroki wachlarz atutów nie do przecenienia. Po pierwsze można je użytkować na wszystkich typach kuchenek. Nawet nad ogniskiem można na nich smażyć. Są też wyjątkowo odporne na rozmaite uszkodzenia. Nie jest łatwo je zadrapać, z tego powodu używane do nich łopatki czy widelce do przyrządzania posiłków, nie muszą być wyjątkowo delikatne – . Patelnie z żeliwa znakomicie przewodzą ciepło, które rozlewa się po całej powierzchni patelni sukcesywnie. Nie stygną też natychmiast po zdjęcie ich z paleniska, co daje możliwość zatrzymania jeszcze przez jakiś czas temperatury przyrządzanych na nich potraw.

Warto też podkreślić niezaprzeczalną zaletę patelni żeliwnych, jaką jest ich wygląd. Jest to dość znaczący walor, szczególnie przy tzw. kuchniach otwartych, gdzie wnętrze kuchenne jest wystawione na widok gości. Aby patelnia z żeliwa stanowiła ozdobę kuchni, trzeba o nią w należyty sposób zadbać. Jak wiadomo żeliwo niszczy się pod wpływem wody. Dobrze więc oczyszczać patelnie za pomocą tylko lekko wilgotnych szmatek, a następnie trzeba je starannie natłuścić. Ten sposób konserwacji stosowany od wieków dla zabezpieczania patelni żeliwnych daje im w zasadzie nieśmiertelność – (sprawdź szczegóły). Kuchnia zaś zyskuje nieoceniony walor zdobniczy. Prawidłowo konserwowana patelnia może stać na kuchence lub wisieć na haczyku. Jej oryginalne piękno nie potrzebuje dodatkowych wyjaśnień.