Parę informacji o tym, jak najlepiej wybrać rodzaje lamp do różnych pomieszczeń w swoim mieszkaniu.

Bardzo dużo ludzi jest świadomych tego, że należyte wykonane i zaprojektowane oświetlenie będzie miało duże znaczenie nie tylko dla wyglądu wnętrza, ale także dla normalnego funkcjonowania. Czasy, kiedy w każdym z pomieszczeń wieszało się tylko jedną lampę, która robiła za wszystko na szczęście już minęły. Dziś światłem można robić fantastyczne rzeczy, a już z pewnością zrobić wszystko w taki sposób, żeby było jak funkcjonalnie iw wygodnie.

lampa

Autor: Stephane Mignon
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego też obok wiszących lamp montuje się nieduże lampki punktowe, oświetlające wybraną część pomieszczeń. Do różnych wnętrz używa się również odmienne modele lamp, przez co świetnie będą one spełniać swoją rolę. Przykładowo lampy kuchenne najczęściej mają jedną lub dwie żarówki o niezbyt dużej mocy. Takie centralne światło ma zagwarantować należyte oświetlenie całego pomieszczenia, ale ze względu na to, że kuchnie z reguły nie są największe, to i żarówki tam zastosowane nie muszą mieć dużej mocy. Ale oprócz górnych świateł w kuchniach dość często spotyka się inne rodzaje oświetlenia, na przykład nieduże lampki punktowe nad roboczym blatem.

Zupełnie innego światła będą potrzebować nasze sypialnie, z kolei w nich bardzo dobrze sprawiają się lampy nocne () o niewielkiej mocy. Tradycyjnie stawia się je po obu stronach łóżka na stolikach, przez co padające z jednej strony światło nie będzie przeszkadzało małżonkowi. Ale do sypialni bardzo dobrze będą się też nadawać różne kinkiety (polecamy plafon do łazienki) i lampy stojące – dzięki ich odpowiedniemu zestawieniu można uzyskać rzeczywiście interesujące rezultaty. Odpowiedniego potraktowania będzie też wymagać oświetlenie miejsc, w których się pracuje, jakimi przeważnie są biurka.

lampy

Autor: bartholo
Źródło: http://www.flickr.com

Tu co innego ma znaczenie, przede wszystkim lampy biurowe () muszą posiadać wystarczającą moc oraz światła. Zastosowanie za słabej lampy do pracy w dłuższym okresie czasu spowodować może kłopoty ze wzrokiem, więc nie można sobie tego zaniedbywać. Lampki na biurka powinny mieć także możliwość regulacji wysokości, dzięki temu można je będzie dostosować do wzrostu osób z nich korzystających.