Oświetlenie – jakie wybrać do kuchni czy pokoju?

Oświetlenie jest bardzo istotnym elementem wykończenia pomieszczeń. Jego wybór oparty jest najczęściej na preferencjach estetycznych. Aczkolwiek aranżację oświetleniową powinniśmy zaprojektować tak, by w pomieszczeniach czuć się komfortowo. Lampy do kuchni są bardzo ważne. By pracowało się w niej dobrze, powinniśmy postawić na kilka punktów oświetlenia. Poza główną lampą oświetlającą pomieszczenie, trzeba pomyśleć o oświetleniu dodatkowym, które oświetli przestrzeń roboczą.

żyrandol

Autor: Dmitry Boyarin
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy pamiętać, iż główne lampy (zobacz kinkiety gipsowe) do kuchni muszą dawać rozproszone światło, które nie będzie męczyło oczu nawet przy kilkugodzinnym przebywaniu w pomieszczeniu (lampyilampki.pl/289-oswietlenie-do-kuchni-i-jadalni). Dla rezultatów ozdobnych, można wybrać taśmy ledowe, które dodadzą klimatu całemu wnętrzu. Podczas przebywania w kuchni będziemy potrzebowali doświetlenia kilku punktów, dlatego głównym światłem, stawiamy także na to, aby najważniejsze obszary, w których się poruszamy były właściwie oświetlone, gdy tego potrzebujemy.

Ponieważ w kuchni łatwo o zanieczyszczenia, dobrze postawić na elementy, które szybko będzie można przemywać. Nieco odmienne zadanie czeka nas, gdy kupujemy żyrandol do salonu (Lampy i Lampki). Oferta dostępna na rynku jest bardzo zróżnicowana. Lampy wiszące do salonu powinny współgrać z wnętrzem i nadawać mu wyjątkowego charakteru. Bardzo istotne jest to, aby żyrandol do salonu był nie tylko ozdobny, ale również pasował do wielkości pomieszczenia. Zbyt wielki w małym pomieszczeniu nie tylko będzie dawał meczące dla oczu oświetlenie, lecz też przysłoni całość wnętrza.

Lampy wiszące do salonu najlepiej wyglądają w przestronnych wnętrzach (lampy wiszące do salonu). Żyrandole wcale nie muszą być bardzo wymyślne. Dla osób ceniących styl minimalistyczny, proponuje się na przykład matowe żyrandole produkowane z papieru. Wpadką może okazać się zakup oświetlenia przed zaplanowaniem oraz chociaż częściowym wyposażeniem pomieszczenia. Bez znaczenia czy jest to kuchnia czy pokój, oświetlenie powinno być ostatnim etapem wykończenia, wówczas bowiem dowiemy się jaki rodzaj oświetlenie będzie odpowiedni do umeblowania i jaki zapewni najlepsze światło dla wnętrza zaaranżowanego w konkretny sposób.