O mocnych stronach oraz słabych punktach inteligentnego domu, czyli jak mieszkać komfortowo i nie zwariować

Gdy marzenie o własnym domu parterowym nareszcie się spełni, wtedy nadchodzi czas na sformułowanie nowych priorytetów. W czasie gdy żony sadzą bratki i sieją marchew, mężowie myślą, co dodatkowo można byłoby unowocześnić. Funkcjonalność bywa najistotniejszym aspektem, gdyż w nowoczesnych wnętrzach ma się mieszkać wygodnie, a i spraw bezpieczeństwa zlekceważyć nie sposób. Dlatego tzw. inteligentny dom staje się następnym marzeniem, zwłaszcza panów.

Dom jednorodzinny

Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński
System czujników rozlokowanych w całym domu i podłączonych do jednostki sterującej – tak pobieżnie można byłoby scharakteryzować sedno działania tej niekonwencjonalnej instalacji. Dzięki niej mieszkańcy nie muszą pamiętać o zapalaniu lamp przed drzwiami wejściowymi lub na balkonie ani o ustawianiu instalacji grzewczej, kiedy temperatura na zewnątrz zbliża się do zera. Dla niektórych gospodarzy najważniejsze będzie jednak bezpieczeństwo.

Może Cię też zainteresować: systemy inteligentnego domu

Nieduże kamery montowane przy wejściu budzą respekt wśród potencjalnych włamywaczy. Tak czy owak, inteligentny budynek wyręcza właścicieli w wykonywaniu tych prozaicznych czynności, co również przyczynia się do zmniejszenia np. opłat za prąd – każdy przecież pamięta o włączeniu lampek choinkowych, lecz nie każdy podczas porannej krzątaniny je zgasi. Inteligentny dom, a ściślej jego instalacja, może działać tylko dzięki energii elektrycznej.

A nie zapominajmy, że każdorazowa przerwa w dostawie, spowodowana przez niebezpieczne zjawiska pogodowe, np. burze z silnym wiatrem, sprawi, że urządzenia elektryczne lub elektroniczne nie będą pracować. Z tego powodu jeśli ktoś planuje nabyć bądź wystawić nowy budynek mieszkalny, ten obowiązkowo musi wziąć pod uwagę wspomniany wyżej fakt. W przeciwnym razie można się bardzo rozczarować.

Wnętrze domu

Autor: Gwyneth Anne Bronwynne Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze jedną kwestią do przemyślenia staje się przedyskutowanie razem z członkami rodziny tematu prywatności. funkcje centrali wentylacyjnej to przecież miejsce, gdzie dyskrecja powinna być szczególnie szanowana. Pomimo tego że przyszło nam żyć w epoce, by tak rzec, Wielkiego Brata, to jednakże nie każdy życzy sobie, aby każdy jego gest był rejestrowany. Czujki oraz kamerki rozmieszczone w każdym pokoju będą być może irytowały niektórych domowników, szczególnie osoby w podeszłym wieku. A musimy również liczyć się z możliwymi awariami, których naprawa wymaga wezwania elektroników. Bądź co bądź, inteligentny budynek okaże się doskonałym mieszkaniem dla wszystkich, którzy są ludźmi postępowymi i nie boją rewolucyjnych zmian.