O czym powinno się pamiętać podczas projektowania i zakupu mebli dziecięcych.

Meble można spotkać w zasadzie we wszystkich pomieszczeniach w domu, ale w każdym spełniają zupełnie inne zadanie i wyglądają także inaczej. Warto podczas ich wybierania poświęcić trochę czasu i zakupić takie, które nie tylko będą dobrze się prezentować, lecz również będą się cechować wygodnym użytkowaniem i funkcjonalnością.

Lecz o ile meble do kuchni, łazienek czy salonów (sprawdź przykłady) kupuje się na dłuższy okres czasu, to w pokojach dziecięcych i młodzieżowych nastawić się trzeba na ich częstszą wymianę. Będzie się to wiązać z tym, że dzieci szybko rosną, bardzo się zmieniają ich możliwości i potrzeby, i niestety co kilka lat trzeba wymienić sporo w zestawie. Przy maluchach tradycyjne meble dziecięce (zobacz łóżeczko niemowlęce) składają się z dziecięcego łóżeczka, niedużego stoliczka i krzesełka, na jakim dziecko będzie mogło usiąść. Z kolei rodzicom może się przydać nieduża, podręczna komoda, która jest standardowym wyposażeniem dużej części dziecięcych pokoi. Taka sytuacja może trwać do wieku paru lat, bo w chwili gdy dziecko udaje się do szkoły należy również wymienić komplet mebli.

Zaciszny pokój dziecka

Autor: Lotari
Źródło: Lotari

Miejsce plastikowego stolika zajmuje wtedy biurko z obrotowym, praktycznym krzesełkiem, przy którym będzie można się uczyć i zajmować lekcjami. Lecz przeważnie trzeba także zmienić niewielkie łóżeczko na duże, wygodne łóżko, jakie może już posłużyć na długie lata. Można kupić je od razu, bo małe dzieci bardzo szybko rosną i mogłoby się okazać, że za kilka następnych lat trzeba by kupować następne.

Wybierając je trzeba pamiętać o jednej niezwykle istotnej rzeczy – meble dla dzieci z reguły są barwne i kolorowe, i zapewne wszystkie nowe sprzęty również takie wybierane będą przez pięciolatka. Jednak niektóre z nich będą musiały dłużej służyć, i trzeba się zastanowić, czy piętnastolatek dalej zechce spać na łóżku w spidermana czy samochodziki. Bo może się okazać w pewnym momencie, że będzie trzeba po raz kolejny zmieniać komplet i kupić funkcjonalne, praktyczne meble młodzieżowe (tu oferta). Jeśli dobrze się je wybierze, to znów powinny bez większych problemów służy kolejne kilka lat.