Na co zwracać uwagę przy kupowaniu odpowiedniej kołdry?

Spędzamy pod nią średnio sześć godzin w czasie spania każdego dnia. Wybór odpowiedniej wielokrotnie stanowi nie lada kłopot. Powinniśmy podjąć decyzję czy wybrać pierze, czy też wypełnienie sztuczne.
Zależnie od wypełnienia kołdra może służyć różnym osobom.

Dzisiaj na rynku mamy dostęp do wielu modeli poczynając od rozmiaru, na różnych wkładach termoizolacyjnych finalizując. Należałoby mieć w pamięci, że niektóre wkłady mogą uczulać. Wtedy nie będą dobre dla osób posiadających alergię. Ponadto każdy z nas preferuje odmienną temperaturę – niektórzy owijają się kołdrą niezależnie od pory roku, a innym wystarczy kocyk albo kołdra (kołdra wełniana) letnia. Wybór kołdry jest więc nie łatwy. Jednak w tym tekście postaramy się przybliżyć walory niektórych z nich.
mydło marsylskie

Autor: jacme31
Źródło: http://www.flickr.com

Kołdry puchowe robi się z puchu gęsiego albo kaczego, przy czym w najwyższym stopniu ceniony jest gęsi, uznawany za wytrzymalszy i bardziej sprężysty. Są one leciutkie, ale równocześnie dobrze izolują przed chłodem. Odprowadzają wilgoć, pozwalając cerze oddychać nie przegrzewając jej. Ze względu na naturalne wypełnienie można by jej używać przez cały rok. W zależności od grubości i ilości stosowanego puchu, producenci kołder oferują kołdry puchowe całoroczne jak i letnie i na zimę. Wspomniany rodzaj kołdry nie nadaje się dla alergików, ponieważ może powodować uczulenie. Kołdrę puchową w typowym wymiarze zakupimy już w przedziale cenowym 140-200 złotych. Są kołdry w najwyższym stopniu ekskluzywne, z najwyższej jakości pierza, z pokryciem jedwabnym i grawerowaniem z kryształków Swarowskiego. Te mogłyby kosztować nawet 4500 PLN.

Powszechnie uważa się, że kołdry wełniane świetnie łagodzą zwyrodnienie kręgosłupa czy też zapalenie mięśni. Niestety nie nadają się one dla alergików.