Modnie, funkcjonalnie czy na bogato? Co obowiązkowo wiedzieć muszą początkujący dekoratorzy wnętrz oraz posiadacze domów

Aranżacja wnętrz to pojęcie znane ludziom od zawsze. Z kolei na przestrzeni wieków pojęcie praktycyzmu i piękna ciągle się zmieniało, choć pewne kanony w dalszym ciągu są w modzie. Teraz, gdy w sklepach albo na targowiskach można kupić praktycznie wszystko, a samych aranżerów ogranicza tylko wyobraźnia, umeblowanie domu wcale nie jest tak trywialnym zajęciem, jak moglibyśmy uważać.

meble do sypialni

Autor: Jason Graham
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy pan domu wyrusza na zakupy lub przegląda propozycje wirtualnych sklepów, to wybranie najlepszych sprzętów i dodatków okazuje się wielkim wyzwaniem, gdyż z uwagi na pokaźny wybór towaru można się łatwo pogubić. A dekoracyjny chaos wprowadzają sami producenci – na rynku dostępne są piękne meble narożnik duży do sypialni poskładane nawet z trzech bądź czterech kolorystycznie odmiennych elementów. Należy zatem kierować się zasadą złotego umiaru, którą bardzo dobrze znali już starożytni, a przed przystąpieniem do prac dekoratorskich warto sporządzić plan i sprecyzować, w jakim stylu będą urządzone konkretne pomieszczenia. Inspiracji zawsze warto poszukiwać w sieci, na przykład tu: . Ci najbardziej ostrożni klienci pójdą jeszcze dalej i będą próbować łączyć funkcjonalizm z modą, co w efekcie oznacza, że zamiast reprodukcji starożytnej wazy, zakupią stalową albo drewnianą lampkę biurową. Przy dekorowaniu kuchni albo salonu praktyczne rozwiązania okazują się najlepsze. Ci bardziej kapryśni gospodarze poszukują interesujących dodatków, które cieszą oko, a zarazem idealnie pasują do stylu, w którym zaprojektowano dane pomieszczenie.

czajnik

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Moździerze z gliny lub czajniki w stylu retro zapewne przypadną do gustu tym, którzy chcą łączyć tradycję z nowoczesnością, a błyszczące markowe patelnie pasują do każdej kuchni. Poza tym gospodarz umieszcza w wnętrzu domu dekoracje, które mają sporo wspólnego z jego zamiłowaniami: obrazy reprodukcje nabywają miłośnicy malarstwa – na przykład: kliknij tutaj aby zobaczyć więcej propozycji, a panie uprawiające swój ogródek tworzą oryginalne kompozycje kwiatowe. Bodajże najwięcej trudności sprawiają bezużyteczne sprzęty: trzydziestoletnie meblościanki i jeszcze starsze sofy, które często w ogóle nie pasują do dopiero co zakupionych zasłon lub dywanu z hipermarketu. W takim przypadku można szybko poszukać w sieci ciekawych inspiracji. Żeby mieszkanie prezentowało się imponująco w żadnym razie nie trzeba wyrzucać starych mebli – przecież o magii domowego wnętrza decydują także takie drobiazgi, jak eleganckie oświetlenie, fascynujące fototapety i… aromat pieczonego ciasta.