Meble sklepowe jako istotny czynnik sukcesu w sprzedaży oraz produkt

Nie tylko z marketingowego punktu widzenia, estetyka i czytelność układu regałów w dużych sklepach odgrywa ważną funkcję. Poza czynnikiem decydującym jakim niewątpliwie jest kusząca cena, zwracamy uwagę na przestrzenie pomiędzy działami, relację cen do paragonowych kwot), zdecydowanie wybieramy też produkty z czystych półek i regałów sklepowych.

Wielką rolę ku lepszej sprzedaży odgrywają serwisanci, wynajęci przez sklepową korporację. Kierownicy zwracają na wszystkich zmianach szczególną uwagę na czystość w poszczególnych działach, od owoców i warzyw przez napoje i alkohole po pieczywo. To ostatnie w dużych sklepach z reguły dysponuje własną piekarnią zaopatrującą pobliskie piekarnicze regały w świeże bochenki, świeże bułeczki itd. Większość sklepów decyduje się na specjalne regały alkoholowe.

Stoiska na unikalne alkohole lub też napoje gazowane w ekstra promocji spotyka się często przy kasie lub stoiskach przy wejściu.Są z tektury lub metalu, mają odróżniać się na tle reszty sklepu, kusząc klienta promocyjnymi wykrzyknikami, przekreślonymi cenami, podświetleniami.
regały sklepowe

Autor: Phillip Pessar
Źródło: http://www.flickr.com
Bodźcem który sprawia że klienci kupują więcej zakupów jest niewątpliwie udostępnianie akwariów z setkami wypakowanych przypraw, słodyczy, kasz i ryżów itp. Główni gracze jak Auchan, Tesco czy Leclerc organizują trwałe lub chwilowe stanowiska o długości kilkunastu metrów, na których rozmieszczane są meble sklepowe. Nie muszą to być specjalne konstrukcje, raczej liczy się tutaj uniwersalność, która to pozwala zwiększać sprzedaż przy dużym popycie. Meble sklepowe to także działy z rozstawionym sprzętem.
Przykłady mebli tego rodzaju na Magnetowidu czy słuchawek z mikrofonem na pewno nie postawimy na przestrzennych regałach spożywczych lub alkoholowych. Wielkie marki spożywcze biorą przykład z sieciówek sprzedających tylko sam sprzęt (RTV Euro AGD, Media Markt).Meble sklepowe jako produkt nie są domeną supermarketów, aczkolwiek można spotkać w nich od czasu do czasu kuszące promocje na pomniejsze regały z 2-3 półkami, stojaki na płyty CD, czy funkcjonalne stoliki.

Zazwyczaj takim produktom daleko do pochodnych z firmowych hurtowni meblowych, no ale kupując dość tani regał (regał metalowy) zdajemy sobie sprawę z jego potencjalnych możliwości. Trafiony zakup może stać się na lata przykładem dobrej i oszczędnej inwestycji.