Jakie dostępne są rodzaje szkła? Co się wytwarza ze szkła? W jaki sposób właściwie produkuje się szkło?

Surowcem do wytwarzania tradycyjnego szkła jest piasek kwarcowy, jak również parę innych składników, jak węglan sodu czy węglan wapnia. Wszystkie składniki są wymieszane, stopione w piecu w temperaturze 1200-1300 stopni Celsjusza. Później są formowane w wyroby przed pełnym skrzepnięciem. Naturalne szkło, To znaczy obsydian, stosowano jako broń w Ameryce, natomiast produkcja szkła jest już w użyciu od bardzo dawna – od około pięciu tysięcy lat.

Szklany stolik na taras

Autor: Emilio Labrador
Źródło: http://www.flickr.com
Jest dużo typów szkła. Bardziej znane jest rzecz jasna szkło okienne. Jest to szkło płaskie, wyrabiane zazwyczaj metodą float. Inną dobrze rozpoznawalną jest metoda szkła ciągnionego. Tą natomiast metodą szkło jest wytwarzane już bardzo rzadko. Szkło float może być wyrabiane w przedziale grubości od 2 do 19 milimetrów. Szkło jakie stosuje się w budownictwie kupić można standardowo w grubościach od 3 do 12 milimetrów. Przepuszczalność światła zależy od grubości oraz ilości tlenku żelaza wewnątrz masy szklanej. Szkło, jakie ma małą zawartość tlenku żelaza określane jest jako szkło odbarwiane.

Takie szkło jest bardzo dobre także jako witryna (zobacz witryna sosna) szklana. Inne typy to szkło płaskie walcowane, które jest bardzo często robione jako szkło ornamentowe, ma ono grubość od 3 do 8 milimetrów. Szkło płaskie zbrojone, jak sama nazwa mówi, to szkło, jakie ma wtopioną metalową siatkę zbrojeniową, produkowane w płatach o grubości od 5 do 8 milimetrów. Szkło płaskie barwione w składzie jest dość interesujące, gdyż podczas wytopu szkła dodaje się składniki, które powodują odbarwienie masy szklanej na pożądany kolor. Dość często są to związki metali ciężkich. Istnieją także szyby zespolone, czyli zestaw szyb złożonych z dwóch, trzech, a także większej liczby pojedynczych tafli, jakie są przedzielane ramką dystansową.

Wyrabia się je z dwustopniowym uszczelnieniem krawędzi styku. To są te bardziej rozpoznawalne typy szkła, ale jak wiadomo z takiego surowca tworzy się dużą ilość przedmiotów, szczególnie do domu czy restauracji, jak na przykład daszki szklane. Aby poznać dużą ofertę tego typu wyrobów powinniśmy udać się do specjalistycznego sklepu, jak stoliki szklane Wrocław. Szklane przedmioty na pewno wzbogacą wystrój naszego mieszkania. Nadadzą mu ciekawego nastroju jak również przyjemnej atmosfery. (Polecamy szkło Wrocław) Spróbujmy sami poeksperymentować z tym surowcem.