Jak tłumaczy się niektóre zwyczaje świąt Bożego Narodzenia? Czy faktycznie wiemy skąd się one wzięły?

Świąteczne tradycje są tak zakorzenione w naszej kulturze, że nad niektórymi rzeczami w ogóle się nie zastanawiamy, tylko kultywujemy je niemal bezwiednie. Tak jest jeśli chodzi o święta Bożego Narodzenia, kiedy to ilość wszelkich ozdób czy zwyczajów świątecznych jest faktycznie spora.

Warto jest znać znaczenie choć części z nich,

ozdoba choinkowa

Autor: makelessnoise
Źródło: http://www.flickr.com

by nie zostać zaskoczony choćby przez nasze pociechy będące ciekawe, jakiego rodzaju historie wiążą się z choinką albo z rozkładaniem siana pod obrusem. Choinka to chyba jedna z bardziej rozpoznawalnych tradycji świątecznych. Taki symbol świąt. Kiedy następnym razem będziemy ubierać takie drzewko oraz wieszać bombki bombki decoupage choinkowe zielone, np. , warto zdawać sobie sprawę skąd wzięła się choinka. Tradycja ta jest pogańska i wiąże się z ludowym kultem drzewa wiecznie zielonego, jakie symbolizuje życie jak i odradzanie się. Interesujące jest to, że choinki najpierw były popularne w religii protestanckiej w Niemczech. Później tradycja ta została przeniesiona do Polski podczas zaborów właśnie za sprawą protestantów. Dawniej przyozdabiano choinkę ciastkami, owocami, orzechami jak i papierowymi ozdobami.Jeśli chodzi o sianko pod obrusem tutaj historia jest także interesująca, gdyż na początku siano słano na całym stole, na jaki rozścielano potem obrus.

Masz ochotę przeczytać kolejne ciekawe posty? Zachęcamy zatem na witrynę twórcy (http://www.mata-ochronna.pl/mata-ochronna-na-biurko-z-powierzchnia-antyrefleksyjna). Tam oczekują na Ciebie sprawdzone treści.

W niektórych częściach Polski siano rozkładano nawet na całej podłodze. Miało ono symbolizować ubóstwo, w jakim urodził się Jezus Chrystus. Strój aniołka, w który czasem ubiera się dzieci do jasełek także wart jest omówienia, zobacz przykład: strojemikolaja.pl/stroj-aniolka/prod_51.php. Anielskie skrzydła nie są do latania, to taki symbol wzlatywania do Boga. Natomiast anioły symbolizują czystość, niewinność czy nieśmiertelność.

Znana tradycja pozostawiania jednego nakrycia przy kolacji wolnego

dekoracje w domu

Autor: Jarosław Pocztarski
Źródło: http://www.flickr.com

dawniej symbolizowało miejsce dla zmarłego członka rodziny, jakiego przy stole zabrakło. Obecnie jest to miejsce dla nieoczekiwanego gościa, który może przyjść do nas bez zapowiedzi, a jakiego trzeba według tradycji przyjąć. Pasterka natomiast odprawiana o dwunastej w nocy symbolizuje przybycie do Betlejem pasterzy i złożenia przez nich hołdu nowo narodzonemu Jezusowi.
Pierwsza gwiazda, na którą oczekujemy aby usiąść do stołu jest symbolem gwiazdy Betlejemskiej, która pojawiła się na niebie w momencie przyjścia na świat Jezusa. Zgodnie z przekazem Biblii właśnie tą gwiazdę ujrzeli Trzej Królowie, którzy poszukiwali miejsca przyjścia na świat małego Mesjasza.