Jak tłumaczy się niektóre zwyczaje świąt Bożego Narodzenia? Czy faktycznie wiemy skąd się one wzięły?

choinka
Świąteczne tradycje są tak zakorzenione w naszej kulturze, że nad niektórymi rzeczami w ogóle się nie zastanawiamy, tylko kultywujemy je niemal bezwiednie. Tak jest jeśli chodzi o święta Bożego Narodzenia, kiedy to ilość wszelkich ozdób czy zwyczajów świątecznych jest faktycznie spora.

Warto jest znać znaczenie choć części z nich,
ozdoba choinkowa
Autor: makelessnoise
Źródło: http://www.flickr.com

by nie zostać zaskoczony choćby przez nasze pociechy będące ciekawe, jakiego rodzaju historie wiążą się z choinką albo z rozkładaniem siana pod obrusem. Choinka to chyba jedna z bardziej rozpoznawalnych tradycji świątecznych. Taki symbol świąt. Kiedy następnym razem będziemy ubierać takie drzewko oraz wieszać bombki bombki decoupage choinkowe zielone, np. , warto zdawać sobie sprawę skąd wzięła się choinka. Tradycja ta jest pogańska i wiąże się z ludowym kultem drzewa wiecznie zielonego, jakie symbolizuje życie jak i odradzanie się. Interesujące jest to, że choinki najpierw były popularne w religii protestanckiej w Niemczech. Później tradycja ta została przeniesiona do Polski podczas zaborów właśnie za sprawą protestantów. Dawniej przyozdabiano choinkę ciastkami, owocami, orzechami jak i papierowymi ozdobami.Jeśli chodzi o sianko pod obrusem tutaj historia jest także interesująca, gdyż na początku siano słano na całym stole, na jaki rozścielano potem obrus. W niektórych częściach Polski siano rozkładano nawet na całej podłodze. Miało ono symbolizować ubóstwo, w jakim urodził się Jezus Chrystus. Strój aniołka, w który czasem ubiera się dzieci do jasełek także wart jest omówienia, zobacz przykład: strojemikolaja.pl/stroj-aniolka/prod_51.php. Anielskie skrzydła nie są do latania, to taki symbol wzlatywania do Boga. Natomiast anioły symbolizują czystość, niewinność czy nieśmiertelność.

Znana tradycja pozostawiania jednego nakrycia przy kolacji wolnego
dekoracje w domu
Autor: Jarosław Pocztarski
Źródło: http://www.flickr.com

dawniej symbolizowało miejsce dla zmarłego członka rodziny, jakiego przy stole zabrakło. Obecnie jest to miejsce dla nieoczekiwanego gościa, który może przyjść do nas bez zapowiedzi, a jakiego trzeba według tradycji przyjąć. Pasterka natomiast odprawiana o dwunastej w nocy symbolizuje przybycie do Betlejem pasterzy i złożenia przez nich hołdu nowo narodzonemu Jezusowi.
Pierwsza gwiazda, na którą oczekujemy aby usiąść do stołu jest symbolem gwiazdy Betlejemskiej, która pojawiła się na niebie w momencie przyjścia na świat Jezusa. Zgodnie z przekazem Biblii właśnie tą gwiazdę ujrzeli Trzej Królowie, którzy poszukiwali miejsca przyjścia na świat małego Mesjasza.