Jak się zabrać za projektowanie łazienki w swoim domu, główne zasady wyboru różnych sprzętów.

Łazienka jest jednym z trudniejszych do zaprojektowania domowych pomieszczeń, zwłaszcza jeżeli ma niedużą powierzchnię. A że duża część łazienek w naszych blokach do największych nie należy, to niestety ich właściciele są niekiedy zmuszeni iść na kompromisy i wybierać spośród różnych rozwiązań. Przeważnie spór ten będzie dotyczył decyzji pomiędzy brodzikiem a wanną. Ile będzie ludzi, tyle jest odmiennych poglądów na ten temat, w praktyce oba z tych rozwiązań posiadają jakieś zalety i wady i zwyczajnie trzeba wszystko dokładnie przemyśleć i znaleźć najlepsze rozwiązanie. Wanny posiadają ten plus, że da się w nich znacznie wygodniej myć, zrobić pranie czy po prostu sobie poleżeć i się zrelaksować. Jednak wymagają trochę miejsca, a z tym czasami różnie bywa . Za to brodziki wymagają znacznie mniejszą powierzchnię, ale ich zastosowanie ogranicza się jedynie do szybkiego kąpania się, nie ma raczej szans na dłuższe zrelaksowanie się czy wykonanie prania. Planując umeblowanie łazienki warto jeszcze wziąć pod uwagę to, czy z pomieszczenia będą korzystać mniejsze dzieci, przy nich jednak wanna znacznie lepiej się sprawdzi.

brodzik

Autor: Kaldewei
Źródło: Kaldewei

Poza wanną czy brodzikiem w łazience zamontować jeszcze warto parę sprzętów. Jeżeli nie ma oddzielnego WC, to koniecznym elementem wyposażenia powinna być muszla klozetowa, pomyśleć także należy o chociaż niewielkiej umywalce. Co prawda niektórzy właściciele wstawiając wannę rezygnuje z zamontowania umywalki, lecz w dłuższym czasie nie będzie to rozwiązanie ani wygodne, ani praktyczne.

Obecnie są w sklepach niewielkie, eleganckie umywalki koło, które bez problemów powinno się gdzieś udać umieścić, a w związku z tym pomieszczenie będzie znacznie bardziej wygodne w codziennym użytkowaniu. Uzupełnieniem wyposażenia łazienek jest najczęściej także pralka oraz meble, jeśli chodzi o nie trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy (zerknij tutaj). Urządzanie łazienki należy rozpocząć od ułożenia wszystkich istotnych sprzętów, a meble(zobacz garderoby na wymiar poznań) mają być tylko uzupełnieniem całości. Trzeba je dobrać w taki sposób, żeby spełniały swoje zadanie, a jednocześnie zajmowały w miarę możliwości mało cennej powierzchni.