Jak ozdobić okiennice?

Zdobienie okien to sfera, jaka od jakiegoś czasu przeżywa swój renesans. Admirowane dotychczas w kinematografiach kostiumowych wyszukanie przybrane wnęki okienne, po PRL-owskiej szarości wkraczają nie tylko do naszych salonów, lecz też do alków, pokoi dzieciaków lub kuchni jak też łazienek, jakie przestają być już „ślepe”.
Otwór okienny jest głównym źródłem światła, ważne zatem, aby upiększające je materiały również regulowały naturalne oświetlenie mieszkania.

I tak, okno wychodzące na południe spowoduje, iż przy znakomitej pogodzie wnętrze narażone będzie na zbytnie nasłonecznienie – w takowym wypadku korzystne okażą się rolety z tkanin całkowicie przysłaniających. Kiedy jednak dekorujemy otwór okienny skierowany ku północy – a przez to pomieszczenie, w którym daje się we znaki niedobór naturalnego światła – warto skorzystać z tkanin przejrzystych, które nie obniżą dodatkowo liczby słonecznych promieni naturalnie oświetlających nasze pomieszczenie. Nie lękajmy się wykorzystywać materiałów przysłaniających w bawialniach urządzonych w jasnych barwach. Aby otrzymać satysfakcjonujący rezultat nie musimy instalować rolet w ciemnych kolorach. W przypadku materiałów zaciemniających kolor nie ma znaczenia – równie doskonale sprawdzają się modele granatowe, jak też białe firanka haftowana w dobrej cenie. Doskonale sprawdzają się też firanki haftowane.
Komoda, sypialnia

Autor: Bruno Piombini
Źródło: Bruno Piombini
grafika

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Dobór bogatych karniszy jak też dekoracyjnych firan do minimalistycznego wnętrza może okazać się ogromnie ryzykowny. W aranżacjach podtrzymanych w duchu współczesnym najodpowiedniej sprawdzają się rolety, jakie stawiają głównie na ergonomiczność.

Jeżeli masz ochotę pogłębić zagadnienie, to zachęcamy Cię do przeczytania tekstu, który ukryliśmy pod tym linkiem. Tam każdego dnia zamieszczana jest bieżąca publikacja.

Jeśli zależy nam na ozdobnym rezultacie, wybierzmy te okraszone zwracającym uwagę wzorem i fakturą.

Gdy jednak przywiązani jesteśmy do tradycyjnych firanek – postawmy na rolety skonstruowane z cienkich, eterycznych, przezroczystych materiałów, np. organzy. Współcześnie sklepy oferują również zasłony młodzieżowe w różnych wzorach a także kolorach.