Jak oświetlić dom?

Światło podkreśla styl całego domu. Dobór lamp i ich rozmieszczenie jest istotniejsze niż może się wydawać. Nowe narzędzia pozwalają na coraz więcej, dzięki temu opłaty za prąd nie powinny rosnąć. Każde pomieszczenie nowego mieszkania powinno być inaczej oświetlone. Właściwie rozłożone lampy mogą manipulować wielkością pokojów, automatycznie powiększając powierzchnię albo zmniejszając wysokość.

Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni

Jakość oświetlenia jest bardzo ważna. Kącik pracy powinien być szczególnie dopieszczone pod tym względem, nie powinniśmy tu kombinować, bo raczej to nie miejsce na iluminacje świetlne. Oświetlenie do czytania bez dwóch zdań różni się od romantycznego, pasującego idealnie do salonu.

Energooszczędnie

Typowe żarówki już nie opłacają się. Oprócz tego, że UE wprowadziła swoje normy, to żarówki energooszczędne mają największy sens. Więcej kosztują, ale redukują poważnie wydatki na energię roczne. Oświetlenie ledowe jest ostatnimi czasy wyjątkowo popularne i jest uznawane za najbardziej wydajne. Jednak kupno diody LED uszkadza płynność finansową tu i teraz, dlatego też niewiele osób decyduje się na takie oświetlenie wewnętrzne.

W łazienkach i kuchniach coraz częściej instalowane są lampy halogenowe. Mają białe i nieco nienaturalne światło punktowe, więc nie znajdują zastosowania w salonach. Ich cena mocno spadła, więc nie są już drogim produktem skierowanym dla wybranych.

Kuchenka gazowa

Lampy podłogowe i kinkiety

Najprostszym oświetleniem zwykle są lampy sufitowe. To dobre światło dla wysokich sypialni. Zamknięte żyrandole (hiperłącze do serwisu) znacznie minimalizują pomieszczenie, stąd też najlepiej pasują do wysokich kamienic. By zwiększyć przestrzeń chociażby w salonie, dobrze powiesić tego typu żyrandole na sufit. Montaż kinkietów na mniejszych ścianach pokoju steruje proporcjami.

Istotnym meblem są też lampy stojące. Klasyczne i drewniane lub delikatne i zdobione – muszą być dopasowane do stylu pokoju. Dają najprzyjemniejsze światło, wykorzystywane na wieczornych posiadówach z przyjaciółmi lub po prostu oglądając telewizję.