Jak odpowiednio zaprojektować oświetlenie w swoim mieszkaniu, żeby dobrze spełniało swoje zadanie

Oświetlenie w domu spełnia różne zadania, z tego też powodu niezwykle istotne jest jego należyte zaplanowanie. Podstawowym zadaniem, jakie pełnią lampy, jest zapewnienie światła w taki sposób, aby można było w normalny sposób funkcjonować.

Lampy

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejną funkcją, dla wielu nie mniej ważną, jest rola dekoracyjna. I można tu powiedzieć zarówno o świetle, które dyskretnie może wyeksponować wiele elementów wyposażenia albo dać odpowiednią atmosferę, ale również o lampach, które odpowiednio dobrane będą stanowić jeden z ważniejszych elementów wyposażenia wnętrz. Tu istotne jest dobranie lampy do charakteru i stylu pomieszczeń, dlatego też lampy warto wybierać dopiero po ustaleniu, jaki styl dane pomieszczenie będzie posiadać. Jeśli ktoś będzie miał w pokoju stare, zdobione meble, to z pewnością pasowały tam nie będą nowoczesne lampy z kryształami, z kolei do stali i szkła nadawać się nie będą drewniane, bogato zdobione lampy salonowe lampy nowoczesne do salonu . Szczęśliwie wybór oświetlenia w sklepach jest całkiem spory, więc każdy bez żadnego problemu coś odpowiedniego dla siebie znajdzie.

Oświetlenie

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

Zabierając się za projektowanie oświetlenia pamiętać należy o kilku istotnych sprawach. Tak naprawdę każde pomieszczenie pełni inną rolę i będzie także potrzebować odmiennych lamp. W salonach doskonale sprawdzają się duże lampy, umieszczone centralnie. Zapewnić one muslampy (zobacz lampa do pokoju dziecięcego)ystarczającą ilość światła aby oświetlić całe pomieszczenie, dlatego też często mają one kilka żarówek i system kontroli ich włączania. Niektórzy właściciele mieszkań łączą rolę oświetleniową z zapewnieniem odpowiedniego przepływu powietrza, i kupują żyrandole z wentylatorem .

Dobrze dopasowane do stylistyki wnętrza nie tylko będą się ładnie prezentować, ale również zapewnią właściwy obieg powietrza. W łazienkach powinny się znajdować dwa źródła światła, jedno centralne oświetlające całe pomieszczenie, a drugie koło lustra. Podobnie może być w kuchni, w niej dodatkowe oświetlenie może się bardzo przydać przy blacie roboczym, precyzyjnie oświetlając miejsce gdzie przyrządza się posiłki.