Jak dobrze wybrać źródła światła w czasie projektowania salonu w swoim domu

Jednym z ważniejszych miejsc w domu, w których spędza się sporo czasu, jest salon. Z takich też powodów należy go urządzić w funkcjonalny i wygodny sposób, a jednym z najważniejszych elementów tego jest należycie dobrane oświetlenie.

Spełnia ono różne funkcje, zależnie od tego, co akurat się w nim robi. Głównym źródłem światła, które powinno się znajdować w każdym salonie, jest górna lampa. Montuje się ją na suficie, i powinna oświetlać całe wnętrze. Jeśli salon (zobacz stylowe meble do salonu) jest duży, to często w miejsce

Dom

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

jednej montuje się kilka lamp, odpowiednio rozmieszczonych u sufitu. Świetnie będą się spisywać w takim charakterze różnego rodzaju żyrandole, posiadają one niekiedy nawet parę żarówek, które można załączać poszczególnymi sekcjami, sterując tym samym natężeniem światła. W małych salonach znacznie lepiej sprawdzają się nowoczesne plafony do salonu (odnośnik do źródła), które mimo że mają mniejsze rozmiary także zapewnią należytą jakość światła.

Równie ważne zadanie powinno w salonie pełnić boczne oświetlenie. Stosowane jest ono wtedy, gdy światło na górze jest zbyt jasne albo nie ma potrzeby jego zapalania. W wielu domach można zobaczyć typowe kinkiety w salonie (więcej tutaj), jakie pomimo temu, co niejednemu będzie się wydawało, bardzo dobrze spełniają się w tej roli. Nowoczesne kinkiety do salonu (odnośnik do źródła) rozpraszają oświetlenie w różnych kierunkach i nie powinny bardzo razić.

Odpowiednio dobrane stanowią również świetny element dekoracyjny, podkreślający i eksponujący wnętrze. Wiele osób zamiast kinkietów będzie wolało lampy stojące, ich ogromną zaletą jest to, że w prosty sposób da je przestawić w inną część pomieszczenia, regulując tym samym rozkład światła w salonie. Na zakończenie warto jeszcze pomyśleć o niewielkiej lampce za telewizorem, jaki w salonie najczęściej także będzie się znajdował, dzięki niej nie będzie się zbyt męczyć wzroku podczas nocnego seansu. Powinna ona dać delikatne, rozproszone światło, w większości sytuacji bardzo dobrze w takim charakterze sprawdzi się niewielki kinkiet z kierowanymi żarówkami.