Jak dobrać lampy w domu?

„Brak światła, podobnie jak przeprowadzki czy rozwody, był jednym z głównych przyczyn wzrostu przypadków depresji” – pisał Paulo Coelho. To prawda. Kiedy dni stają się coraz krótsze, żyrandole, kinkiety i lampki idealnie zastępują nam słońce. Dlatego też, oświetlenie domu wymaga dobrze przemyślanej koncepcji. Salon to miejsce, w którym musi być przytulnie. To w tym pomieszczeniu przebywamy najczęściej, czytamy gazety, bawimy się z dziećmi, zapraszamy znajomych.

oświetlenie salonu

Pokój ten wymaga więc większego skupienia z naszej strony. Zwłaszcza kiedy zdecydowaliśmy się na ciemne meble, ciężkie zasłony, a ściany pomalowaliśmy na ciemne kolory. Na które lampy się zdecydować? Z reguły w centralnym punkcie sufitu, albo tuż nad stołem montujemy lampy sufitowe do salonu (więcej o lampach sufitowych). Mogą być wiszące, zwieńczone kloszem, w formie żyrandola lub plafonu. Dodatkowo warto użyć lamp ściennych. Dobrze będą się prezentowały kinkiety – po jednej sztuce z każdej strony kominka czy okna. Lampy stojące, z kloszem zwróconym w dół niech cieszą nasze oko przy fotelu, w którym lubimy się relaksować. Jeżeli pokój dzienny jest duży, dobrze jest połączyć go z kuchnią i światłem zaakcentować strefę do długich rozmów, odpoczynku czy zagłębienia się w lekturze. Nie mniejszym wyzwaniem jest odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia w kuchni. Lampy kuchenne służą nam pomocą w codziennych działaniach, w związku z czym, niezależnie od wielkości kuchni – ilość oświetlenia, umiejscowienie, barwa oraz forma są tak istotne.

oświetlenie podszafkowe

Autor: Glendale United Methodist Church – Nashville
Źródło: http://www.flickr.com

Oświetlenie podszafkowe to absolutna konieczność – w przeciwnym razie nasz cień zasłoni miejsce pracy. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie podszafkowe led, które pięknie się prezentuje i zużywa zdecydowanie mniej energii niż klasyczne żarówki. Dziś ważne jest, by lampa nie tylko oświetlała, ale też upiększała wnętrze. Ma nie tylko wydłużać czas aktywności człowieka, ale też zapewniać mu radość z jej posiadania.

Ta solidna oferta, którą przygotowaliśmy dla sympatyków opisywanej tematyki, posiada pokrewne informacje na to ciekawe zagadnienie – zobacz tutaj.

W sieci znajdziemy wiele sklepów z lampami, które doskonale sprawdzą się zarówno w eleganckich, jak i minimalistycznych projektach. Więcej na portalu .