Idealne lampy do naszego domu lub mieszkania? Pomiędzy luksusem, a powszechnością

Rozważając konkretnie interesujący nas rodzaj oświetlenia zwykle rozważamy swój wybór między lampami zwisającymi i żyrandolami. Oba rodzaje naświetleń mają po parę odmian, różniących się między sobą specyfikacją, designem, materiałem wykonania i rzecz jasna ceną.

lampa kryształowa

Autor: Catie Rhodes
Źródło: http://www.flickr.com
W oświetleniu głównym często dochodzą także dodatkowe strumienie światła, w postaci lamp na kinkietach, lampek nocnych, czy stojących na półtora metra lampa podłogowych. Nie dobieramy wszystkich naraz ze względu na koszty – jeśli wybieramy uzupełnienie dla światła z lampy górnej, to jest to jeden, kolejny strumień światła.

kryształowy żyrandol

Autor: N@ncy N@nce
Źródło: http://www.flickr.com

Oświetleniem kojarzonym przez wszystkich w większości bogatych domostw i salach wizytowych, praktycznie kluczowym elementem są żyrandole. Nieodłącznie utożsamiamy je z salonami, rozrywkową i kulturalną częścią budynków i pomieszczeń. Zwisają więcej niż lampy wiszące, a kompozycja świateł posiada co najmniej parę „odnóg”. Reprezentacyjne egzemplarze posiadają klasyczne klosze, czy też unikatowe żarówki komponujące się w styl żyrandola. Ceny, jak to w dysproporcjach powszechności i luksusu bywa, są bardzo wielkie, w prostych projektach nie przekraczają dwustu złotych, zaś żyrandole z kryształami z prawdziwego zdarzenia na salony kosztują kilka, nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Kroje oświetleń z półki ekskluzywnej spotykamy przeróżne: salonowe, antyczne, czy właśnie najczęściej spotykane odmiany z kryształem. Do wyposażenia salonu lub luksusowego pokoju może posłużyć także lampa kryształowa (tu przeczytasz więcej na temat). Choć nie da takiego efektu jak wiszące, odbijające w kryształkach oświetlenie z żyrandoli, swoim wyglądem także oznacza skojarzenie z wyższą klasą. Za niewielką lampkę z abażurem w kształcie koralikowych kryształków ze szkła wydamy w markecie przemysłowym tylko dwieście złotych. Kryształy autentyczne, na większe lampy to już zdecydowanie wydatek o wiele bardziej obciążający nasz portfel.

Mroczne pomieszczenia, jak sypialnie, posiadają swój niepowtarzalny klimat właśnie przez niewielkie wiązki światła, bijące z lampek nocnych. Stojące w rogu stolików czy szafek nocnych lampki tworzą doskonałe warunki do lektury przed spaniem i wyciszania się. Współtworzą klimat, jeśli same urozmaicane są nietuzinkowym abażurem, zasłoną żarówki itp..