Funkcjonalna i piękna kuchnia równocześnie. Czy tak się da?

Stworzenie praktycznej a przy tym ślicznej kuchni to trudne zadanie, bo rzeczy użyteczne, które powinny być na wyciągniecie ręki, nie zawsze są na tyle ładne, by eksponować je. Moda na trzymanie wszystkiego na wierzchu przyszła z knajp i restauracji, ale czy zda egzamin w domu?

akcesoria kuchenne

Autor: Philippe Starck
Źródło: Decorneo.pl

Naturalne jest, że i tu – jak ze wszystkim – znajdą się i oponenci, i zwolennicy takiego rozwiązania. Kiedyś panowała moda na wyeksponowane akcesoria kuchenne, rozwieszone na całej ścianie pod szafkami, jak noże lub cedzaki, panowała moda na oszklone barki. Potem przyszedł czas, gdy w kuchni umieszczane były drewniane stojaki z otworami na noże oraz stojaki na alkohole. Teraz panuje moda na linijkę magnetyczną i trzymające się na niej wszelkie akcesoria kuchenne. Czy to wygodne rozwiązanie – zdecydowanie – wystarczy sięgnąć po coś, co jest nam potrzebne. Lecz czy jest to ozdoba kuchni? Rozwiązanie takie praktykują kawiarnie itp., z wielu ważnych powodów. Po pierwsze – kufle i kieliszki myte są dość często. Gdy wkłada się je do przegródek nad barem, szkło wyciągnięte ze zmywarki szybko stygnie i łatwo ich użyć w każdym momencie by przykładowo zrobić drinka. Tak samo z różnymi akcesoriami – muszą być na wyciągnięcie ręki i najlepiej, gdyby nie zajmowały przestrzeni na blatach roboczych. W ten sposób kieliszki, shakery itp. mają swoją półkę nad barem. Osoby ceniące sobie wygodę i czas kupują zmywarkę wolnostojącą albo pod zabudowę.

suszarka do naczyń

Autor: black+blum
Źródło: http://fabrykaform.pl

Ale nie wszystkie naczynia możemy umyć w zmywarce, więc dobrze jest w pobliżu zlewu postawić suszarkę do naczyń ( do naczyń). I to niestety suszarki do naczyń są takimi przedmiotami, jakie niezbyt dobrze wyglądają, a muszą stać na zewnątrz. Nawet te szczególnie dizajnerskie egzemplarze nie całkiem się sprawdzają. Niedawno pojawiły się na przykład suszarki do naczyń, które zamiast klasycznych wydzielonych przegród miały plastikowe drzewka. Specyficzne (i bardzo wygodne) suszarki do butelek dziecięcych imitują duże gałązki trawy.Osoby, które wolą mieć wszystko na swoim miejscu, już podczas projektowania swojej kuchni marzeń na pewno przemyślą liczbę zamykanych szafek i szuflad, natomiast osoby, które uwielbiają być otoczone przedmiotami, z przyjemnością urozmaicą przestrzeń pod półkami kolekcją noży, a wolny kawałek przestrzeni koszykiem na owoce, suszarką do naczyń albo dodatkowymi wieszaczkami na ręczniki.