Fototapety jako ciekawa forma aranżacji wnętrza. Jakie są możliwości?

Chcemy odmienić wystrój sypialni, ale nie mamy pomysłu jak to zrobić? Po pierwsze, trzeba ze spokojem podejść do tej kwestii. Ważne abyśmy sami dobrze czuli się w takim miejscu, a opinia postronnych osób nie powinna być dla nas decydująca. To pokój gościnny z reguły jest reprezentacyjną częścią domu, natomiast jeżeli chodzi o wystrój sypialni, to można trochę poeksperymentować. Może już od dawna mieliśmy w głowie jakiś dekoratorski pomysł, lecz średnio pasował on do klimatu pokoju gościnnego. Może warto zrealizować go teraz?

nowoczesna sypialnia

Autor: Jason Graham
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z takich pomysłów mogą być fototapety. Niestety, nie wszystkim kojarzą się dobrze. Przywodzą na myśl minione lata dziewięćdziesiąte, kiedy to przeżywały szczyt swojej popularności. Wtedy natomiast były one dość podobne do siebie. Zazwyczaj zakrywały one w całości ścianę, przedstawiały jakąś sielską scenerię, najlepiej jakiś ładny widoczek, góry, jezioro, łąkę. Całość była dosyć kiczowata oraz niestety nijak miała się to do całego wystroju pomieszczenia. Dziś wygląda to już inaczej, jest cała masa dostępnych wzorów, motywów, typów materiału, że na pewno wybierzemy te odpowiednie fototapety do sypialni przykładowo: tutaj dowiesz się więcej. Poza tym nie musimy zakrywać taką fototapetą całej ściany. Wymiary całkowicie zależą od nas. Możemy przykładowo zakryć nią sfatygowane trochę drzwi starej szafy. Wtedy będziemy mieć właściwie dwa w jednym, czyli odnowimy poniszczony mebel, a oprócz tego ożywimy oraz zmienimy trochę pomieszczenie. Identycznie sprawa przedstawia się z motywem. Nie jesteśmy już zmuszeni do użycia paru z góry narzuconych wzorów. Dziś dostępnych wzorów mamy ogromnie dużo. Łącznie z tym, że jako wzór może posłużyć też zdjęcie, które zrobiliśmy sami. Wystarczy, że ma dobrą rozdzielczość, a firma zajmująca się robieniem tego rodzaju fototapet obrobi i powiększy odpowiednio zdjęcie do pożądanych wymiarów. Ciekawym pomysłem mogą być przykładowo punktowe motywy w kilku miejscach, które razem będą tworzyły fajną kompozycję.

fototapeta w sypialni

Autor: http://fixar.pl/
Źródło: http://fixar.pl/

Można również użyć fototapety jako swego rodzaju obrazów na ścianie. Wystarczy poszukać odpowiednią ilość ładnych zdjęć, które bardzo lubimy, albo zdjęć swojej rodziny. Powiększyć do pożądanych rozmiarów. Przykleić na ścianę tablica magnetyczna na wymiar i namalować wybranym przez nas kolorem farby ramkę wokół. Pomiędzy takimi zdjęciami-obrazami, możemy przywiesić także te prawdziwe obrazki w ramkach. W taki sposób zrobimy jakby przestrzenną galerię. Może być ona znacznie ciekawsza niż taka tradycyjna. Jak widać możliwości jest wiele, wszystko zależy jedynie od naszej wyobraźni.