Domowa biblioteka i metody na jej zaprojektowanie

Farciarze posiadający własny dom i także będący właścicielami ogromnego księgozbioru, mają możliwość pozwolić sobie wygodę posiadania domowej biblioteczki. Stanowi ona osobne pomieszczenie zapełnioną publikacjami książkowymi. Gabinet ten może także stanowić domowa kancelarię – strefę do pracy z biurkiem i sprzętem komputerowym.

biblioteczka w domu

Autor: Seward Construction CO
Źródło: http://www.flickr.com
Niezbędnymi meblami w tym gabinecie będą regały książkowe. Posiadamy dużą dowolność w wyborze – praktycznym rozwiązaniem będą regały stojące. Rewelacyjnym pomysłem jest tu zakup przeszklonych książkowych gablot – unikniemy zbytniego kurzenia się naszej kolekcji. Musowo można zwrócić uwagę na to, czy regały książkowe mają regulację wysokości – woluminy bywają różne, od dużych, albumowych rozmiarów po wydawnictwa wręcz kieszonkowe. Następna opcja do rozpatrzenia to półki wiszące – trzeba jednak tu pamiętać, że książki są dość ciężkie, i powinniśmy znaleźć modele które taki znaczy wagę wytrzymają, nie wspominając już o odpowiednim mocowaniu do ściany. Powinniśmy wymyślić także nad rozmieszczeniem regałów – czy będą stały jedynie wzdłuż ścian, czy może także zajmą część pokoju, tworząc osobny zespół korytarzy.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to wejdź na adres tej strony i tam odkryjesz znacznie więcej szczegółowych treści.

Tak niewiele i biblioteka w domu gotowa.

biblioteka w domu

Autor: Jeremy Levine
Źródło: http://www.flickr.com

W rogu pokoju polecamy postawić narożne biurko z praktycznym fotelem, jest tworzyło miejsce pracy mieszkańców domu. Najlepiej je dobrać kolorystycznie i stylistycznie do regałów książkowych. Poza tym powinniśmy zadbać o wygodne siedzisko, przy którym postawimy niewielki stolik kawowy i wysoka, stojąca lampa. Stanie się optymalne miejsce do czytania i relaksu. Przyda się także niewielki radioodbiornik bądź odtwarzacz muzyki.

Jeśli mamy duży księgozbiór, ale nie posiadamy możliwości zagospodarowania nań osobnego pomieszczenia możemy zadbać, by w każdym z pokoi książkowy regał – ciekawym opcja są regały o podwójnej głębokości – dostaniemy wtedy dodatkowe miejsce na publikacje, które można ustawić w dwóch rzędach.